Dźwięki wydawane przez koty – co oznaczają

Zwierzęta domowe mają swój język. Nasze koty informują nas o tym kiedy jest im dobrze, kiedy chcą się bawić, czy kiedy domagają się pieszczot. Jeżeli poobserwujemy naszego zwierzaka to przekonamy się, że przekazuje on nam wiele sygnałów. Zatem co oznaczają dźwięki kotów?

Koty wydają wiele różnorodnych dźwięków. Jedne z nich zawierają emocje, a inne przekazują informacje. Kot najczęściej miauczy. Jednak to miauczenie niekiedy przybiera różną formę. Jedno miauczenie wyraża tęsknotę, prośbę o jedzenie, a drugie osamotnienie, czy chęć zabawy. Innych równie częstym dźwiękiem kotów jest mruczenie. Wbrew pozorom mruczenie nie zawsze może oznaczać zadowolenia naszego pupila. Natomiast najczęściej mruczenie świadczy o silnej potrzebie kontaktu z innym osobnikiem, np. człowiekiem. Silne emocje, a niekiedy stres towarzyszą kotom, gdy prychają i syczą. Wyrażają one postawę defensywną i mają na celu wystraszyć przeciwnika. Dźwięki te oznaczają zatem lęk, który mieszać może się z wściekłością. Natomiast, gdy zmieniają się one w warczenie to oznacza, że nasz kot jest już naprawdę zły. Jeżeli nasz pupil wydaje dźwięk, który przypomina szczekanie psa to jest lekko poirytowany i sfrustrowany. Niezwykle przyjacielski dźwięk wydawany przez kota to tzw. gruchanie. Jest on skierowany ludzi, których kot obdarza zaufaniem. Jeszcze innych dźwiękiem jest nawoływanie partnera w okresie godowym. Jest to gardłowy dźwięk, który bardziej przypomina ryk niż miauczenie. Najczęściej używają go kotki w rui.

Koty wydają mnóstwo dźwięków. Właściciele kotów często mogą sobie z nimi porozmawiać. Gdy my mówimy po swojemu to kot odpowiada nam w kocim języku. Zwierzę potrafi zrozumieć co do niego mówimy - ma na to pływ ton i intonacja głosu. Aby właściwie zinterpretować dźwięki kotów to należy obserwować ich postawę ciała, ułożenie wąsów i uszu, wielkości źrenic, ruch ogona. Dlatego, by dobrze zrozumieć to co kot chce nam powiedzieć to pod uwagę powinniśmy wziąć wszystkie te czynniki. Należy pamiętać też o tym, że gdy mówimy do kota to nie powinniśmy krzyczeć ani podnosić głosu.